Selflove

Prekonávanie stresu

Žijeme v dobe, v ktorej sa každým dňom stretávame so stresom. Sme pohltení rôznymi povinnosťami, a tak sa dostávame do časového stresu. S rodinou či priateľmi sa tiež občas nezhodneme, čo nám spôsobuje ďalšie negatívne myšlienky, či nedobrú náladu.  Často sa zameriavame na materialistické ciele pričom si neuvedomujeme, že hlavné je aby sme mali a vedeli si zachovať našu psychickú pohodu.

Pokiaľ sme vyrovnaní sami so sebou a nemáme psychické problémy, je pre nás omnoho jednoduchšie si život vychutnať a naplno ho žiť. Preto je dôležité aby sme dokázali so stresom pracovať a naučili sa zachovať chladnú hlavu aj v neľahkých situáciách. To ako sa dostať do vnútornej pohody sa dozviete ďalej v článku.  

Niekedy ani netušíme ako často náš organizmus bojuje so stresom. Podnety, ktoré podnecujú stres sa nazývajú „stresory“.

Hlavné faktory spôsobujúce stres:

Okolie, v ktorom žijeme.

  • Z najčastejších podnetov, ktoré v nás stres vyvolávajú sú práve naše okolie, spoločenské podmienky a blízky ľudia. Pokiaľ sa nachádzate v priateľstve, kde máte pocit, že nie ste dostatočne rešpektovaní, či si myslíte, že vám daný človek neprospieva ale práve naopak, škodí, je načase aby ste toto „priateľstvo“ ukončili.

Spánkový deficit.

  • Ďalším z problémov je nedostatok spánku. Už sa vám stalo, že ste šli neskoro spať, nevyspali ste sa a celý váš deň sa vám rútil? Podľa mňa sa to deje takmer každému. Nie je to ale nič, čo by sme mali brať na ľahkú váhu. Doprajte si minimálne 7 hodinový spánok pre správne fungovanie počas dňa.

Príliš veľa kofeínu.

  • Dávajte si pozor koľko kávy denne vypijete. Pre naše telo nie je zdravé prijímať veľkú dávku kofeínu počas dňa. Dokáže to spôsobiť nesústredenosť, trasenie končatín, ale aj bolesť hlavy. Všetky tieto faktory tiež spôsobujú stres.

Pracovisko, škola.

  • Každý z nás pozná stresy zo školy alebo práce. Veľa skúšok, úloh a povinností vyvolávajú v nás úzkosti.

Sociálne siete.

  • Jednou z najväčších vplyvov, ktoré nás ako ľudí v dnešnej dobe ovplyvňujú sú jednoznačne sociálne siete. Možno si to ani neuvedomujete ale veľa podceňovania sa, nedostatku sebadôvery a stres pramenia zo sledovania ostatných ľudí na sociálnych sieťach, ako je napríklad instagram alebo facebook.

Ako bojovať so stresom:

Je jasné, že každý z nás zvláda stresové situácie inak. Niekto sa vysporiadava so stresom a problémami jednoducho a bezbolestne. Iní potrebujú na prekonanie stresu viacej času a pevných nervov. Medzi spôsoby ako sa vyrovnávať s napätím patria aj relaxačné cvičenia, dodržiavanie správneho spánkového režimu, zdravá strava, prekonávanie svojich strachov, dýchacie cvičenia, komunikovanie o problémoch s blízkymi ľuďmi.. Nezabúdajte, toto je dlhý proces, s ktorým bojujeme všetci. Nikto nie je dokonalý a každý má iný návod na svoj život.  Snažte sa viacej uvolniť a hlavne nestrácajte hlavu pri situáciách, ktoré vo vás vyvolávajú stres.

Ako sa Vám páčil tento článok?

Kliknite na smajlíka a ohodnoťte nás!

Priemerné hodnotenie: 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto nás ohodnotí.

close

CHCEŠ VEDIEŤ VIAC?

PRIHLÁS SA, ABY TI NEUNIKLI NAŠE NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY!

Pozri Zásady ochrany osobných údajov pre viac info.

Ahoj! Moje meno je Sára Grochalová. Som zo Žiliny a navštevujem bilingválnu obchodnú akadémiu.

Zanechať odpoveď