
Menštruácia a hygienické potreby
Každý mesiac 1,8 miliarda ľudí po celom svete menštruuje. Dievčatá, ženy, trans muži a aj nebinárne osoby. Píšem tento článok, aby som ľuďom pripomenula, že menštruácia nie je tabu a mali by sme sa o nej rozprávať. Mali by sa s ňou oboznámiť nielen dievčatá. Ja sama som nevedela, čo robiť s prvým tampónom a nemala som sa koho spýtať. Preto vám chcem ukázať rôzne druhy hygienických potrieb a ako ich používať, prípadne odpovedať na vaše otázky.
Vložky
Jednorazové hygienické vložky sú absorbujúci materiál, ktorý zachytáva výtoky krvi. Vyrábajú sa zväčša z polosyntetických až syntetických látok, no nájdu sa aj bavlnené. Vložka sa lepí na spodné prádlo pod vchod do vagíny. Krv netečie z močovej rúry, ktorá sa nachádza pod klitorisom, ale zo samotnej pošvy, ktorá je pod ňou.
Vložku by ste mali vymieňať priemerne každých 6 hodín alebo keď cítite, že je ten správny čas. To môže byť hocikedy od 3 až 8 hodín, záleží to od absorpčných schopností vložky a množstva vášho výtoku. Vložky nájdete aj s krídelkami, to znamená, že po krajoch je nadbytočný materiál, ktorý musíte po prilepení zahnúť, aby sa nalepili z vonkajšej strany spodného prádla. Slúžia na lepšie uchytenie.
Ak hľadáte ekologickejšiu náhradu klasických vložiek, existujú aj napríklad bambusové, ktoré nie sú zo syntetických látok alebo látkové vložky, ktoré po použití môžete jednoducho oprať.
Intímky
Majú rovnakú funkciu ako klasické vložky, ale sú omnoho tenšie. Používame ich pri obyčajnom výtoku, napríklad počas plodných dní, aby nám nezašpinil spodné prádlo alebo aj v posledných dňoch, keď menštruácia slabne, ale chceme sa uistiť, že ostaneme čisté. Ďalej ju môžeme použiť ako „poistku“ pri nosení tampónu, ale nutne ju nepotrebujeme.
Tampóny
Tampóny fungujú ako malé špongie, ktorá do seba jednorázovo vsiaknu tekutiny. Najčastejšie ich zavádzame prstom, preto si pred a po každej manipulácii s nimi musíme umyť ruky. Zasúvame ich do vagíny smerom dozadu, približne na dĺžku natiahnutého ukazováka. Treba si nájsť tú správnu polohu, v ktorej sa viete uvoľniť, aby sa vám zavádzal jednoducho. Ak je všetko urobené správne, tampón by ste nemali cítiť a je isté, že nevypadne. S narastajúcim množstvom tekutín sa tampón roztiahne na šírku vašich stien. So šnúrkou nič nerobíme, necháme ju voľne trčať, slúži na vytiahnutie tampónu.
Existujú aj tampóny s plastovým aplikátorom, ktorý sa skladá s dvoch častí. Valčeka,v ktorom sa nachádza tampón a piestik, ktorý tampón z valčeka vytlačí. Najskôr aplikátor zasuniete do pošvy, následne stlačíte piestik a aplikátor vytiahnete.
Ak je menštruácia silná, odporúčame tampón nosiť 3 až 4 hodiny, v iných prípadoch môže vydržať aj 6 hodín. Určite neodporúčame tampón nosiť viac ako 8 alebo 9 hodín.
Menštruačné kalíšky
Zvyčajne sa vyrába zo lekárskeho silikónu, je pružný a má zvonovitý tvar. Pri jeho vkladaní do vagíny sa najskôr poskladá alebo prehne a keď je na správnom, tak stačí jednoducho pustiť a on sa sám usadí. Pri vyberaní sa opatrne ťahá za stopku.
Podľa intenzity krvácania vydrží od 4 do 12 hodín. Je veľmi ekologický, pretože je znovupoužiteľný, stačí ho umyť pod tečúcou vodou a po skončení menštruácie ho môžeme sterilizovať, čiže vyvariť vo vode. Kalíšok sa môže používať aj 5 až 10 rokov.
Menštruačné nohavičky
Aj táto alternatíva vložiek a tampónov je šetrná k prírode a znovupoužiteľná. Pôsobia ako normálne spodné prádlo, ale v rozkroku majú absorpčnú vrstvu. Vedia absorbovať viac ako 20 ml tekutiny, zatiaľ čo vložka absorbuje len 5 až 8 ml. Odporúčame ich meniť každých 12 hodín. Ideálne je mať 4 až 6 nohavičiek, aby ste ich mali dostatok počas cyklu.
Viem, že menštruácia nie je jednoduchá a že sa s ňou spája aj množstvo iných starostí ako je napríklad náladovosť, zvýšená/znížená chuť do jedla, akné a podobne. Ak vám tento článok pomohol, určite nezabudnite pozrieť aj našu ďalšiu tvorbu.

