Iné

Antikoncepcia

Ak patríte medzi sexuálne aktívnych ľudí, ale aj ak ste zvedaví ako predísť tehotenstvu a infekčným pohlavným chorobám, ste tu správne. Dozviete sa aké typy antikoncepcie existujú a taktiež aké vplyvy môžu na naše telo mať. Antikoncepcia sa delí na hormonálnu a nehormonálnu.

Pri hormonálnom variante daná antikoncepcia ovplyvňuje u ženy hladinu hormónov v tele. Uvoľnené hormóny spôsobujú ovuláciu a zahusťujú hlien krčka maternice, aby cezeň spermie nevedeli prejsť. Tiež stenčujú výstelku maternice, a tým vytvárajú nevhodné prostredie pre uhniezdenie vajíčka.

Nehormonálna antikoncepcia naopak zabraňuje počatiu vonkajšími a prirodzenými metódami. Buď sa používajú bariérove zábrany, ktoré mechanicky zabraňujú prechodu spermií alebo tu radíme aj prerušovanú súlož a počítanie plodných dní.

Druhy nehormonálnej antikoncepcie:

1. Abstinencia

Druh ochrany, ktorá vám zabezpečí 100% ochranu pred pohlavným ochorením, alebo tehotenstvu.

2. Mechanická alebo bariérová

Tento typ antikoncepcie existuje pre mužov aj ženy. Muži môžu používať prezervatívy, ktoré sú vačšinou vyrobené z latexu a zabraňujú tak priamemu kontaktu pohlavných orgánov. Ženy majú viacej možností. Patria medzi ne ženské prezervatívy, ktoré narozdiel od mužských, sa zavádzajú do ženského tela, a taktiež pesary alebo špongia. Ďalšou formou nehormonálnej antikoncepcie je vnútromaternicové teliesko. Gynekológ zavedie do maternice teliesko, ktoré zabraňuje oplodňeniu vajíčka. Niektoré telieska vylučujú aj hormóny.

Typy hormonálnej anitkoncepcie:

1. Tabletky

Pri tomto type antikoncepcie je dôležité vedieť, že tabletky je potrebné užívať pravidelne. Podľa predpisu a druhu tabletky.

  • Kombinovaná antikoncepcia – obsahujú kombináciu hormónov estrogénu a gestagénov. Hlavným účinkom kombinovanej antikoncepcie je zastavenie ovulácie.
  • Gestagénová antikoncepcia – tá narozdiel od kombinovanej obsahuje iba jeden typ hormónu a tým je gestagén. Tento typ je vhodnejší pre ženy s problémami s krvným tlakom alebo cukrovkou. Hlavným účinkom je zahustenie hlienu krčka maternice, ktorý vytvorí nepriepustnú bariéru.

2. Tabletka „po“

Je to takzvaná postkoitálna antikoncepčná tabletka, ktorá slúži ako núdzova antikoncepcia. Zabraňuje otehotneniu ak ju užijete do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku.

Negatívne vedlajšie účinky antikoncepčných tabletok sú najmä:

  • nevolnosť,
  • zvracanie,
  • bolesť hlavy a pŕs,
  • priberanie.

Ako sa Vám páčil tento článok?

Kliknite na smajlíka a ohodnoťte nás!

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto nás ohodnotí.

close

CHCEŠ VEDIEŤ VIAC?

PRIHLÁS SA, ABY TI NEUNIKLI NAŠE NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY!

Pozri Zásady ochrany osobných údajov pre viac info.

Ahoj! Moje meno je Sára Grochalová. Som zo Žiliny a navštevujem bilingválnu obchodnú akadémiu.

Zanechať odpoveď